Med tanke på driftserfaringen med seriell og eksperimentelt utstyr av eksisterende typer, begynte utviklingen av nye prøver tidlig på syttitallet. Et lovende lete- og evakueringskompleks, som skulle komme inn i flere kjøretøy samtidig, fikk betegnelsen PEC-490. Det er lett å se at tallene i denne betegnelsen tilsvarer det sovjetiske systemet med veitransportindekser. Tallet "490" indikerte at de nye prøvene ville bli kategorisert som spesialkjøretøyer med GVW i størrelsesorden 8-14 tonn.
Terrengbilen blir testet. Bilde av Statens militære tekniske museum / gvtm.ru
Utsikt mot styrbord og akter. Bilde av Statens militære tekniske museum / gvtm.ru
Bilen bestiger skråningen. Bilde av Statens militære tekniske museum / gvtm.ru
Tester i den kalde årstiden. Foto Kolesa.ru
Nye komponenter og komponenter, preget av deres reduserte vekt, gjorde det mulig å redusere vekten på terrengkjøretøyet betydelig, selv om de ikke førte til en merkbar reduksjon i dimensjoner. Lengden på ZIL -49042 var 8, 96 m, bredde - 2, 6 m, høyde - 2, 5 m. Akselavstanden nådde 4,8 m med et spor på 2, 1 m. Bakklaringen var 448 mm. På grunn av bruken av nye konstruksjonselementer ble kjøretøyets egenvekt økt til 6415 kg. Nyttelast - 2 tonn. Ifølge beregninger kan amfibiet nå hastigheter på opptil 75-80 km / t på motorveien. På vann nådde denne parameteren 8-9 km / t.
Amfibier på vannet. Foto Kolesa.ru
Prototypen på den nye modellen på fabrikken ble malt i en khaki som ligner på militært utstyr. På dørene til cockpiten var hale nummeret "44" påskrevet. Brukte også nummerskilt "11-43 test". Det er kjent at fabrikkheksene ikke kunne passere den nye bilen. For sin karakteristiske fargelegging og amfibiske evner fikk terrengkjøretøyet tilnavnet "Crocodile".